Faculty & Staff

The faculty and staff of Harvest Christian Academy are dedicated to the ministry of educating the whole child-mentally, physically, socially, and spiritually.

FacStaff-WEB

To contact any of the faculty and staff listed, please visit the CONTACT US page of the website and select "General Questions." Be sure to put the name of the person you are trying to contact in your correspondence and your e-mail will be routed to the correct individual.

HCA Administration

  • Dr. Bobby Wood, Minister of Finance and Strategic Planning
  • Mr. John McGrew, Lead Principal (4th-8th grade principal)
  • Dr. Doug Abels, Minister of Education (9th-12th grade principal)
  • Mrs. Garthea Henson, K3-3rd grade principal

HCA K3-3rd Grade Faculty

  • Staff Nursery: Emie Infante
  • K3: Robin Johnson
  • K3: Melissa Bendo
  • K4: Terrie Ignacio
  • K4: Sarah Trahan
  • K5: Martha Taitano
  • K5: Betty Ann Lovmo
  • K5: Megan Bashore
  • Pre-School Aide: Gina Odermatt
  • Pre-School Aide: Cora Ramos
  • 1st Grade: Kari Peterson
  • 1st Grade: Susan Van Etten
  • 1st Grade: Jen Ruble
  • 2nd Grade: Jessica Larson
  • 2nd Grade: Patty Clodfelter
  • 2nd Grade: Karis McAllister
  • 3rd Grade: Darlene Ridenour
  • 3rd Grade: Shannon Lovmo
  • 3rd Grade: Joy Stouffer

HCA 4th-6th Grade Faculty

  • 4th Grade: Debbie Staley
  • 4th Grade: Lisa Oakley
  • 4th Grade: Laura Stevens
  • 5th Grade: Tiffany Blum
  • 5th Grade: Jacqueline Smith
  • 5th Grade: Elizabeth Williams
  • 6th Grade: Joshua Taylor
  • 6th Grade: Emily Hayes
  • 6th Grade: Kristen Lloyd
  • Music/Piano: April Middaugh
  • Honor Choir/Piano: Lisa Flower
  • Music/Strings: Kelly Schlarb
  • Band: Andrew Dongon
  • Computer Lab: Laura Mills
  • PE: Kyle Eckert
  • PE: Katie Mills
  • Substitute Teacher: Robin Babin
  • Substitute Teacher: Michelle Hyde
  • Substitute Teacher: Sherrie Crandall

HCA Jr. & Sr. High Faculty

  • Nick Brown: 7th Grade Homeroom, Speech, English, National Forensics, Drama
  • Charles Kannon: 7th Grade Homeroom, Biology, Science
  • Holly Novak: 7th Grade Homeroom, History
  • Janette Baker: 8th Grade Homeroom, Reading
  • Jeff Borchardt: 8th Grade Homeroom, Science
  • Esther Simonaire: 8th Grade Homeroom, Math
  • Leah Bere: 9th Grade Homeroom, Geometry, Consumer Math, Physics
  • Garrett Furnari: 9th Grade Homeroom: Spanish
  • Bonnie Bayless: 12th Grade Homeroom, Geography, Government
  • Matt Lewis: 12th Grade Homeroom, Advanced Math, AP Calculus AB/BC, Math Counts Coach
  • Lindsay Hasberger: 10th Grade Homeroom, Pre-Algebra, Algebra II, Pre-calculus
  • Jon Marshall: 10 Grade Homeroom, English, English Second Language
  • Lawrence Nagengast: 10th Grade Homeroom, History
  • Bonnie Dongon: 11th Grade Homeroom, English, Honors English, Literature
  • Jason Martin: 11th Grade Homeroom: Computer, Keyboarding
  • Brandon Pegarido: 9th Grade Homeroom, Art, Life Skills
  • Kristen Carruthers: Yearbook
  • Kevin Inafuku: Sr. High Choir
  • Sara McGrew: Art
  • Scott Mills: Life Skills
  • Josh Hadik: Life Skills
  • Karen Abels: Math
  • Christian Bendo: Life Skills
  • Okju Chung: Korean I & II
  • Deborah Denton: National Forensics and Speech
  • Anita Bendo: Home Sciences
  • Bryan Lenartz: Life Skills
  • Julie Plonk: Life Skills, Psychology, AP Psychology
  • Yoh Shirato: Japanese Language
  • Carol Trahan: Life Skills, Chemistry, AP Chemistry
  • Kevin Schmidt: Athletics Director, Literature
  • Andrew Dongon: Band Director
  • Kelly Schlarb: Orchestra Director
  • Kevin Inafuku: Choir Director

Ministry Directors

  • Ray Lovmo (Cafeteria)
  • Tom Allen (IT)
  • Jared Baldwin (Radio)
  • Ken Keith (Audio-Visual)
  • John McGrew (HCA)
  • Joe Baldwin (Maintenance)
  • Cliff Paulin (Events)

Office

  • Finance Supervisor: Denise Allen
  • Academy Secretary: Melanie Furnari
  • Accounts Receivable: Fely Alfonso
  • Accounts Receivable: Myrna Dejesa
  • Accounts Receivable: Julia Brown
  • Accounts Receivable: Nicole Aflague
  • Pastor’s Secretary: Pam Daniel
  • Church Secretary: Sarah Roe
  • College Secretary: Clara Yirimyad
  • School Secretary: Lindsay Nagengast
  • Publications: Kristen Carruthers
  • Accounting: Sara Pratt
  • Accounting: Tessie Eckert
  • Accounting: Stephen Yates
  • Human Resources Secretary: Megan Lewis
  • Enrollment Manager: Brianne Romo
  • Events Coordinator: Jonathan Bendo
  • Professional Development: Robin Wood
  • Office Assistant: Misty Inafuku
  • Office Assistant: Christy Marshall
  • Office Assistant: Samantha Keith
  • Office Assistant: Tammy Baldwin
  • Office Assistant: Sherrie Crandall
  • Office Assistant: Jessica Borchardt
  • Office Assistant: Trish Schallhorn

Other Staff

  • Librarian: Robert Shuck
  • Cafeteria: Michelle Hyde
  • Cafeteria: Renza Lemuel
  • Cafeteria: Cindy Padock
  • Maintenance Secretary: Marla Baldwin
  • Maintenance: Bert Fantonalgo
  • Maintenance: Randy Lemuel
  • Maintenance: Timothy Pratt
  • Maintenance: Rodel Ramos
  • Maintenance: Uri Schallhorn
  • Maintenance: Timothy Middaugh
  • Maintenance: Tony Ignacio
  • Maintenance: Aninta Nifang
  • Maintenance: Frank Refilong
  • IT: Tom Allen
  • IT: Carl Giese
  • A/V: Joe Sarnie
  • Security: Rodel Ramos
  • KHMG: Abigail Thompson
  • HUB: Jeremy Wendell
  • HUB: Anita Bendo
  • Nurse: Kristen Hulbert
  • Nurse: Amy Lenartz
  • Nurse: Tina Sotelo
  • Nurse: Marie Hamrick
  • Harvest House: Bethany Taylor
  • Harvest Nursery: Misty Inafuku